Ubytování Kunžak Strmilov Komorník

Mistrovství republiky jednotlivců

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY JEDNOTLIVCŮ

1941 – 2004

Tradice celostátních přeborů mužů, naší nejprestižnější domácí soutěže, započala v těžkých dobách Protektorátu, když v roce 1941 časopis “Šach” vypsal Přebor Čech a Moravy v korespondenčním šachu. Pořadatelem soutěže byl Josef Louma, sekretář Ústřední jednoty českých šachistů. Obsazení bylo skutečně reprezentativní a účastnila se ho nejen tehdejší špička korespondenčních šachistů, ale i celá řada silných praktických hráčů. Proto byla tato soutěž po válce označena za první celostátní přebor a navazovaly na ni další ročníky.

Až do 4.ročníku to byly prakticky turnaje výběrové, neboť finálovému klání nepředcházela žádná vylučovací soutěž. Podle rozpisu k 3.ročníku měli právo účasti mistři ÚJČŠ, hráči, kteří v předchozím přeboru dosáhli více než 50% možných bodů, přeborník Slovenska a vítězové mistrovských skupin permanentních turnajů. Od 5.ročníku bylo vypisováno i tzv. finále B, později ještě finále C a finále D. Mezi těmito skupinami platila postupová a sestupová pravidla, přeborníkem byl vítěz finále A. Definitivní podobu dostala tato soutěž v roce 1959, kdy souběžně se startem 8.ročníku začala kvalifikace pro 9.přebor v podobě čtyř kandidátských skupin, z nichž se první dva vítězové kvalifikovali do příštího finále. Vznikl třístupňový systém, kde první etapou byly skupinové turnaje, druhou polofinále, třetí finále. Tato struktura prošla řadou změn, ale třístupňový systém byl zachován až do dnešních dnů s tím rozdílem, že základním stupněm mistrovství republiky již nejsou skupinové turnaje, nýbrž čtvrtfinále. Třikrát se stalo, že titul byl udělen dvěma hráčům, kteří získali stejný počet bodů.